Dragi čitaoci,
Na početku godine donosimo vam pregled 10 najčitanijih tekstova na našem blogu u prošloj 2019.godini.
Dosta raznovrsnih tema je obeležilo proteklu godinu pre svega zato što imamo nove saradnike i određena sloboda u kreiranju sadržaja donela nam je novi kvalitet.
Početak godine je obeležio izuzetno značajan jubilej na polju umetnosti, zanatstva i arhitekture i nekoliko tekstova smo posvetili obeležavanju stote godišnjice snažne intelektualne ideje – Bauhausu.
1. Bauhaus – 100 godina snažne intelektualne ideje
Zanimljive projekte koji mogu biti odlična inspiracija pronašli smo i pripremili za vas.
2. Transparentna biblioteka u planinskom selu
Koliko je voda izuzetno značajan arhitektonsko pejzažni element možete pročitati u zanimljivom tekstu koji je sadržajno koncipiran iz dva dela.
Zašto je budućnost arhitekture upravo u primeni biomimikrije kao jednog novog i inovativnog pristupa saznaćete iz serije naših blog tekstova posvećenih ovoj temi.
4. Biomimikrija – budućnost arhitekture
Sve ćešće govori se o tome kako živimo u vremenu raznih ekoloških katastrofa koje iz temelja menjaju kvalitet i način života. Jasno je da smo ušli u period koji pokazuje znake destrukcije i devastacije urbanog, ruralno, životnog i radnog prostora a događaji na svakodnevnom nivou nam to i potvrđuju.
Da li postoje rešenja koja vode ka uravnoteženom i osvešćenom ekološkom načinu života.? Postoje, međutim malo/ne dolvoljno se govori o premakulturnom dizajnu.
Arhitektura je oblast koja nema budućnosti bez održivosti jer je veliki uticaj koji ona vrši kroz razna polja njene primene.
Ekonomski razvoj prouzrokovao je veću proizvodnju građevinskog materijala, intenzivniju izgradnju stambenih, poslovnih, industrijskih objekata… a ujedno su se ove aktivnosti reflektovale na veću potražnju građevinskog zemljišta, a sve navedene aktivnosti negativno utiču na globalni ekosistem, rešenje je održiva arhitektura.
U poslednje vreme, svedoci smo suočavanja sa sve većim problemom zagađenosti vode, vazduha i zemljišta. Ovaj problem nastao je i sa sve većim porastom količine otpadnog materijala koji se nekontrolisano gomila. Porast broja stanovnika, razvoj industrije, proizvodnje i potrošnje sirovina, doveli su do velike količine otpadnog materijala koji u ekološkom smislu dovodi do zagađenja životne sredine.
Građevinska industrija, kao jedna od vodećih potrošača sirovina, vremenom je postala i sve veći izvor zagađenja. Ovoj temi smo zato posvetili pažnju kroz tri teksta na našoj blog stranici.
7. Reciklaža građevinskog otpada
Pojava ekologizacije mišljenja je svakako prvi korak u poboljšanju uzajamnog odnosa između čoveka i prirode. Kako arhitektura vrši značajan uticaj na životnu sredinu uticaj ekologije je sve važniji u pristupu projektovanju, izgradnji i upotrebi objekata. Ekologija u arhitekture je blog tema koja je bila izuzetno čitana.
8. Ekološki kvalitet u arhitekturi
Najzastupljeniji i najveći fond arhitektonsko-građevinskih objekata čine objekti namenjeni stanovanju, kako individualnom tako i kolektivnom. Iz tog razloga je i tema stanovanja neiscrpna i uvek aktuelna među našim čitaocima.
9. Individualno i kolektivno stanovanje
O značaju energetske efikasnosti govorili smo u nekoliko navrata, sa posebnim naglaskom na energetskoj sanaciji postojećih objekata.
Zašto je važno poboljšati energetsku efikasnost postojećih objekata? je tema koja je sve aktuelnija.
10. Energetska efikasnost i individualno stanovanje
Pozivamo vas ovim putem da nam u komentarima ove objave ili putem naše meil adrese [email protected] prenesete svoje utiske o temama kojima se bavimo na blogu i slobodno predložite neku temu o kojoj bi ste da saznate više, rado ćemo je pripremiti za vas.
Autor teksta i urednik bloga: Nataša Komljenović dipl.inž.arh.