Održivost kao osnovni koncept koji je sve više zastupljen u arhitekturi i građevinarstvu ne zaobilazi ni sveru raznih dizajnerskih procesa (od dizajna enterijera, preko dizajna nameštaja, dekoracije i upotrebnih predmeta pa sve do modnog dizajna).
Kao što smo i pisali u jednom od naših prethodnih blog postova princip održivosti u sveru dizajna kreće od promišljanja vezanih za transformaciju životnog i radnog prostora.
Podsećanja radi govorili smo o 5 osnovnih trendova koji oblikuju transformaciju životnog i radnog prostora.
Ovoga puta osvrnućemo na jedan od trendova koji je sigureno najrevolucionarniji a to je upotreba recikliranih materijala u dizajnu enterijera. Koliki je značaj primene recikliranih materijala vidimo iz šireg konteksta održivosti.
Značajan je uticaj na smanjenje zagađenja životne sredine, značajno je smanjenje potrošnje energije a samim tim i pozitivan uticaj na smanjenje efekta klimatskih promena.
Povratak i ponovno isčitavanje principa minimalizma u dizajnu enterijera svoj novi kvalitet odražava kroz koncept održivosti.
Najznačajnija krilatica modernizma „Manje je više“ (Ludwig Mies van der Rohe) dobija svoj novi značaj i širi kontekst a interesantno je da inspiriše nove dizajnere (od upotrebnih predmeta, grafičkog dizajna pa sve do modnog dizajna).
Skandinavski minimalizam neprestano doživljava svoju renesansu (ili možda reciklažu 🙂 ) i dominira svetskom dizajnerskom scenom.
Svakako među prvim materijalima koji pronalaze svoju upotrebnu vrednost u reciklaži je plastika i razni plastični materijali, a tu su zatim i ostali reciklirani materijali… aluminijum, staklo, drvo, keramika, tkanine, karton…
Da je održivost i upotreba recikliranih materijala trend koji će obeležiti i naredne decenije u dizajnu pokazuje i najznačajnija manifestacija kada je dizajn u pitanju a to je sajam nameštaja i dizajna u Milanu koji se krajem aprila tradicionalno održava svake godine.
Ove godine manifestacija u Milanu je bila posvećena održivosti…
Reciklirani materijala dobijaju svoje nove oblike i upotrebnu vrednost a vodeći dizajneri enerijera i upotrebnih predmeta fokusirani su na istraživanje principa održivosti u enterijeru.
Pored toga što utiče na očuvanje životne sredine, upotreba recikliranih materijala potstiče na kreativnost da se i sami oprobamo u recikalži predmeta iz svog životnog i radnog prostora.
Naročito je važno danas kada je svakodnevni budžet ograničen pronaći predmete koji su neiskorišćenji i dati im novi život, a popravkom dobijamo jedinstven i originalan dizajn i novu upotrebnu vrednost.
Autor i urednik bloga: Nataša Komljenović dipl.inž.arh.