Skip to main content

Svetlosni tuneli – nesvakidašnji način osvetljenja

27 Dec 2019

Svetlosni tuneli – nesvakidašnji način osvetljenja

Uvedite svetlost u sve prostorije

Značaj dnevne svetlosti u životnom i radnom prostoru je tema o kojoj smo pisali u više navrata. Podsećanja radi, prirodno svetlo ima pozitivan učinak na ljudsko zdravlje. Naši unutrašnji satovi prate dnevni i noćni ritam i imaju značajan učinak na fizičko i mentalno zdravlje. Nedostatak svetlosti dovodi do biohemiskih promena u mozgu, depresivna raspoloženja se javljaju usled velike proizvodnje hormona melatotnina koji kontroliše ritam spavanja.

Zato je čoveku neophodno minimum 2 sata dnevne svetlosti.

Kako bi poboljšali kvalitet stanovanja i osvetljenja prostorija koje nisu do sada imale tu mogućnost i ovoga puta pobrinula se kompanija VELUX koja u paleti svojih proizvoda ima jedno interesantno i inovativno rešenje. U pitanju su VELUX svetlosni tuneli koji donose jedan novi kvalitet prostorijama kao što su hodnici, ostave, kuhinje, kupatila, spavaće sobe, kućne kancelarije.

Svetlosni tuneli unose jednu novu dinamičnu dimenziju osvetljenja unutrašnjeg prostora koju obična lampa nije u mogućnosti da dočara. Imaćete prilike da oživite vaš unutrašnji prostor, da doživite promenljivu svetlost godišnjih doba. Promena vremena, oblaci koji utiču na kvalitet osvetljenja, čak i mesečina reflektuju se kroz svetlosni tunel i daju jedinstveni doživlja u samoj prostoriji. U zimskim mesecima je izuzetno značajna ova mogućnost je kraći dani svakako donose manje svetlosti u unutrašnje prostorije.

Sada se sigurno pitate, da li je rešenje svetlosnih tunela primenjivo u svakoj situaciji kada je u pitanju manjak osvetljenja prostorija, usled položaja u objektu ili nepovoljne orjentacije prema stranama sveta.

Svetlosni tunel – rešenje za svaki krov

I ovoga puta kompanija VELUX se pobrinula da ponudi rešenja koja su primenjiva u skoro svakoj situaciji. Tako da svetlosnu cev VELUX svetlosnog tunela možete primeniti u situaciji kada je 6 metara ili manje rastojanje između krova i tavanice.

Tako su u ponudi  rešenja za ravne krovove kao i rešenja za kose krovove, a zadnjih par godina urađeno je i poboljšanje sistema koje ide u prilog bržoj i jednostavnijoj montaži.

Primena svetlosnog tunela za ravne krovove moguća je gde nije moguća primena VELUX krovnog prozora. Tuneli mogu biti fleksibilni ili kruti a primena zavisi od ugla između tavanice i krova. Što je ugao manji, manja je i potreba za fleksibilnim tunelom. Optimalni nagib ravnog krova na kome je moguća primena ovog rešenja je od 0-15 stepeni.

Kada je u pitanju rešenje za kose krovove, takođe važi pravilo da je njegova primena pogodna gde nije moguće primeniti VELUX krovne prozore. Tuneli takođe mogu biti fleksibilni i kruti, a sa primenom fiksnog rešenja dobijamo direktno i kvalitetnije osvetljenje. VELUX svetlosni tunel moguće je ugraditi na krovovima sa crepom ili na krovovima sa pločama od škriljaca. Optimalan nagib krova na kome je moguće primeniti rešenje je od 15-60 stepeni.

Iz svega navedenog vidimo da je primena moguća u gotovo svim situacijama kada nije moguća primena krovnih prozora, bilo da je u pitanju ravan krov ili kosi krov.

Na koji način ugraditi svetlosni tunel? 

Kako smo već napomenuli, u zavisnosti od tipa i karakteristika krova na kojem je planirana ugradnja tunela, postoje svetlosni tuneli za ravne krovove i krovove sa nagibom. VELUX  svetlosni tuneli za ravne krovove namenjeni su za ugradnju na krovnim površinama blagog nagiba, sa padom pod uglom od 0-15o. Ukoliko se tuneli ugrađuju na krovne površine sa većim padom, koriste se VELUX svetlosni tuneli za krovove sa nagibom, preporučene za kosine krova od 15-60o.

Sistem svetlosnih tunela sastoji se iz krovnog modula, cevi tunela i plafonskog dela. U zavisnosti od tipa svetlosnog tunela krovni modul može biti ravna staklena krovna instalacija, predviđena za krovove sa nagibom  ili svetlosna kupola koja se ugrađuje na ravne krovove i  one sa blažim padom. Krovni modul je završni deo sistema sa integrisanim aluminijumskim ili poliuretanskim opšavom prilagodljivim za različite tipove krovnog pokrivača. Kupole se izrađuju od akrila ili polikarbonata, materijala koji su otporni na habanje, vremenske nepogode i odlično propuštaju prirodnu svetlost. Akril je redak plastični materijal koji ima i prirodnu UV zaštitu.

Šematski prikaz svetlosnog tunela za krovove sa nagibom

Za razliku od kupole krovni modul je ravna krovna instalacija koja se postavlja na kose krovove i proizvodi se od dvostruko kaljenog stakla sa završnim premazom za lakše čišćenje i održavanje. Cev tunela izrađuje se od super reflektujućeg materijala koji omogućava da u unutrašnji prostor prodre čak 98% dnevne svetlosti iz spoljašnje okoline. Svelosni tunel se u unutrašnjem prostoru završava raspršivačem svetlosti sa mlečnim difuzerom i diskretnim belim plafonskim prstenom. Ugrađen u unutrašnji prostoru, plafonski deo svetlosnog tunela podseća na ugradnu rasvetu za koju nije potreban prekidač.

Cev tunela može biti kruta ili fleksibilna, prilagođena rastojanju između krova i tavanice. Za kraća rastojanja preporučuju se fleksibilni tuneli sa savitljivom tubom, a kod većih rastojanja koriste se kruti tuneli. U odnosu na nagib krova, fleksibilni tuneli se ugrađuju kada treba da se savlada rastojanje od 40-200 cm za kose krovove ili rastojanje od 20-90 cm za ravne krovove. Kada je, zbog položaja prostorije, potrebno savladati duža rastojanja, preporučuje se ugradnja krutih tunela. Oni se izrađuju u dužinama od 1,7 m i mogu se nastavljati do ukupne dužine od 6 m. U okviru seta krutog tunela isporučuju se i dve krivine pod uglom od 45o zbog različitih potreba prilikom ugradnje. Prečnik fleksibilnog tunela je 35 cm, a krutog može biti i manji, 25 cm.

Šematski prikaz svetlosnog tunela za krovove sa nagibom i ravne krovove

Dosadašnja praksa ugradnje svetlosnog tunela podrazumevala je da se sistem instalira iz unutrašnjeg prostora. U situacijama u kojima je tavanski prostor skučen i teško dostupan bilo je teško izvršiti ugradnju. Zahvaljujući stalnom unapređivanju proizvoda VELUX je obezbedio novi modul za krov sa krilom, tako da je sada ugradnja moguća i sa spoljne strane, direktno sa krova. Na ovaj način omogućena je laka ugradnja jednostavnim spuštanjem tunela sa krova.

Više ugodnosti uz dodatnu opremu 

Osluškivanjem potreba korisnika i stalnim unapređivanjem proizvoda, VELUX je razvio široku lepezu dodatne opreme za svetlosne tunele. U ponudi su dodaci koji se jednostavno ugrađuju na klasičan sistem već ugrađenih tunela.

Za viši nivo komfora u prostorijama koje se osvetljavaju na ovaj način, razvijena je dodatna oprema za ventilaciju i kontrolu ulaska dnevne svetlosti iz spoljnog prostora. Po izboru korisnika, u svetlosni tunel može da se ugradi ventilacioni adapter koji pruža bolju klimu i provetrenost unutrašnjeg prostora. Ovo je veoma značajno, jer prostorije koje do sada nisu imale mogućnost ni prirodne osvetljenosti, sada mogu da se ventilišu prirodnim putem.

Za situacije kada zbog nepovoljnijih vremenskih uslova svetlosni tunel ne može da obezbedi dovoljnu osvetljenost prostora, moguće je ugraditi električnu opremu sa LED sijalicama koja će funkcionisati kao lampa i nadomestiti trenutne nedostatke. Isto tako, kada je iz različitih potreba, poželjno da se prostor privremeno zamrači postoji mogućnost ugradnje roletne za totalno zamračenje prostora, koja se vrlo jednostavno instalira i lako koristi.

Svetlosni tunel primenjen u kupatilu

Sa stanovišta energetske efikasnosti možemo slobodno da kažemo da je svetlosni tunel proizvod zelenog dizajna. Ugradnjom svetlosnog tunela značajno se smanjuje potreba za korišćenjem klasične rasvete, a samim tim, i utroška električne enrgije. Ugradnjom ovog sistema u prostor se unosi četiri puta više svetlosti u odnosu na klasičnu rasvetu.

Prijatnu atmosferu koju pruža prirodna dnevna svetlost nikada ne može da zameni veštačka rasveta. Još jedan dodatak koji svetlosni tunel čini proizvodom zelenog dizajna je komplet za nisku u vrednost. Kako bi se smanjila razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature, na mestu ugradnje tunela, razvijena je i oprema koja smanjuje u vredost. Komplet se sastoji od dvostrukog stakla i zaptive gume i jednostavno se može ugraditi na već postavljen svetlosni tunel. Ugradnjom ovog sistema  umanjuje se u vrednost, odnosno svetlosna transmisija sa 2,9 na 1,8 W/m2K.

Svetlosni tuneli su odličan izbor ukoliko je potrebno da se osvetle prostorije koje su lišene mogućnosti ugradnje klasičnih krovnih prozora. Pomoću njih dovodi se dnevna svetlost od krova do plafona, u najizolovanje delove stana ili kuće gde nije izražena potreba za pogledom ka spoljnom prostoru i gde je jedina mogućnost osvetljenja veštačka rasveta.

Ukoliko želite da svoj životni prostor oplemenite dnevnom svetlošću na mestima gde je nemoguće ugraditi krovne prozore, VELUX svetlosni tuneli su pravi izbor. Pored toga što će uneti prirodnu dnevnu svetlost u prostorije i zameniti veštačku rasvetu, svetlosni tuneli uštedeće i potrošnju električne enregije.

Za dodatni savet svakako nam se možete obratiti putem naše kontakt strane ili posetite sajt komapnije www.velux.rs kako bi ste pronašli još zanimljivih informacija o njihovim proizvodima.

 

Autori  teksta:  Jelena Nikoletić, mast.inž.arh. i  Nataša Komljenović dipl.inž.arh.

Urednik bloga: Nataša Komljenović dipl.inž.arh.

About Nataša Komljenović

Osnivač i vlasnik agencije za projektovanje i inženjering ArhInGreen iz Novog Sada. Član je Inženjerske Komore Srbije od 2005.godine. Od 2013. godine je licencirani inženjer za energetsku efikasnost i prati permanentnu obuku Inženjerske Komore Srbije u oblasti energetske efikasnosti.

Related Posts

5 najčitanijih tekstova na blogu u 2018.g

Dragi čitaoci, sa radošću privodimo kraju ovu godinu u kojoj smo uspostavili kontinuitet u objavam...

Nezakonito izgrađeni objekti

Nakon stupanja na snagu Zakona o ozakonjenju objekata novembra 2015.godine postupak je postavljen kao javni...

Vodeni elementi u prostoru 2/2

Temu vezanu za vodu kao arhitektonsko-dekorativni element započeli smo u prethodnom blog tekstu. Postavljanje vodenih...

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*