Planiranje i izgradnja objekta za svakog Investitora pretstavlja izuzetno složen proces, bez obzira dali je to u pitanju manje zahtevan objekat (kuća za stanovanje, vikend objekat gde je predviđen povremeni boravak korisnika) ili je u pitanju objekat kompleksnog poslovno-komercijalnog sadržaja i funkcije.
Prvi korak u planiranju je izrada Idejnog rešenja i Idejnog projekta.
U ovoj početnoj fazi razmišljanja izuzetno je važna uloga arhitekte koji će pomoći da se ideje prevedu u prostornu zamisao. Početna ideja u komunikaciji sa arhitektom najčešće se transformiše u više prostornih mogućnosti koje će dovesti do odgovarajućeg idejnog rešenja a zatim i Idejnog projekta.
Kako bi došli do odgovarajućeg idejnog koncepta izuzetno je važno da napočetku Investitor pribavi Informaciju o lokaciji od opštinski službi koje su nadležne za konkretnu lokaciju na kojoj će se graditi budući objekat.
Šta je ustvari Informacija o lokaciji?
Informacija o lokaciji je zvanični dokument opštine na kojoj se gradi objekat u kome su definisani uslovi za izgradnju. Ovim dokumentom su definisani urbanistički parametri (procenat izgrađenost, indeks izgrađenosti, dozvoljena spratnost budućeg objekta…) kao i drugi parametri koji su neophodni arhitekti kako bi adekvatno pristupio izradi idejnog rešenja.
Koliko je važan ovaj dokument na početku ide u prilog i činjenica (ako bez ovog dokumenta sa arhitektom dogovarate/realizujete idejno rešenje sigurno ste na pogrešnom put jer nemate osnovne smernice za konkretnu lokaciju i dolazite do rešenja za koje nećete dobiti lokacijske uslove).
Drugi korak u planiranju je pribavljanje lokacijskih uslova čiji je sastavni deo i Idejno rešenje, zatim katastarsko-topografski plan, kopija plana i izvod iz lista nepokretnosti.
Ako ste pristupili izradi idejnog rešenja u skladu sa informacijom o lokaciji dobrim delom ste adekvatno pripremili dokumentaciju za ishodovanje lokacijskih uslova. U realizaciji idejnog rešenja pomažu i podaci iz katastarsko-topografskog plana, kao i kopija plana i list nepokretnosti.
Treći korak u ovom procesu je podnošenje zahteva za dobijanje lokacijskih uslova koji se podnosi nadležnoj opštinskoj službi koja izdaje lokacijske uslove.
Svaki Ivestitor koji je je već planirao i realizovao neki objekat zna koliko ovo može biti dugotrajan proces (naročito ako se prvo ne ishoduje informacija o lokaciji) i da su srpljenje i upornost jedini put do realizacije.
Još bih napomenula da je proces ishodovanje lokacijskih uslova od 2015.g značajno efikasniji jer je ishodovanje dokumentacije omogućeno preko sistema za elektronsko podnošenje prijava (eDozvola).
I na kraju,samo da napomenem da je ovo prvi korak na putu do dobijanja građevinske dozvole.
O budućim koracima koji slede u ovom procesu čitajte u narednom blogu.
Bonus za sve čitaoce, besplatan PDF vodič >>>
Autor teksta i urednik bloga: Nataša Komljenović dipl.inž.arh.