U prethodnom blogu započela sam temu o važnosti pribavljanja lokacijskih uslova pre početka gradnje objekta.
Ovoga puta pojasniću vam šta se dešava (koji je put predate dokumentacije) do trenutka dobijanja lokaciskih uslova.
Nadležna institucija (opštinska služba) koja je primila podnetu dokumentaciju u obavezi je da od javnih preduzeća (vodovod i kanalizacija, elektrodistribucija, toplana…) pribavi uslove za projektovanje.
Ako je predata dokumentacija potpuna (u skladu sa uslovima javnih preduzeća) nadležna institucija izdaje lokacijske uslove.
Sve navedeno zvuči vrlo jednostavno, ali u praksi nije tako, zbog toga što je potrebno dokumentaciju dopuniti kompletan proces je mogao da potraje mesecima pa i godinama. Međutim, uvođenjem elektronskog sistema u ishodovanju dokumentacije za dobijanje građevinske dozvole proces se dosta skratio.
Na ishod i brzinu odgovora nadležnih institucija utiče mnogo faktora:
- Sadržaj dokumentacije (dali je potpuna ili nepotpuna)
- Vrsta i kompleksnost objekta za koji se traže lokacijski uslovi
- Ažurnost i dostavljanje informacija nadležnih institucija podnosiocu zahteva
Kompletan proces u prethodnih petnaestak godina išao je nepodnošljivo sporo iz mnogo razloga (ovog puta nećemo se baviti tom temom pošto zahteva kompleksniji pristup).
Izuzetno je važno da napomenem da poslednja izmena zakona o planiranju i izgradnji (koja je na snazi od marta 2015.g) donosi izvesne pomake. Značajno je to što nadležne institucije sada imaju zakonski rok u kome moraju dostaviti odgovor podnosiocu zahteva. A sistem je regulisan elektronskim podnošenjem svih neophodnih zahteva.
Praćenje ovog procesa sada je daleko jednostavniji, kako za nas koji vodimo ovu dokumentaciju kroz sam postupak, tako i za Investitora koji blagovremeno dobija obaveštenja o tome u kojoj se fazi nalazi njegov konkretan zahtev.
U sledećem blogu zaokružiću priču o važnosti pribavljanja lokacijskih uslova u procesu dobijanja građevinske dozvole.
Tema će biti šta definišu uslovi za projektovanje koje dostavljaju javna preduzeća.
Bonus za sve čitaoce, besplatan PDF vodič >>>
Autor teksta i urednik bloga: Nataša Komljenović dipl.inž.arh.