Nešto pre više od godinu dana, bavili smo se temama vezanim za Ozakonjenje objekata.Pitanje ozakonjenja/legalizacije objekata je goruća tema, kako struke tako i svih onih koje ova problematika direktno dotiče. Kako ozakonjenje objekata direktno utiče na arhitektonsko-građevinsku praksu, smatram da nikako nije poželjno da je ignorišem.
Pomenutom tematikom bavim se 15 godina, iza toga nešto više od 250 rešenih predmeta u postupku legalizacije/ozakonjenja objekata i tri Zakona koja su u tom periodu bila aktuelna (uključujući poslednji koji je na snazi).
Zaključak se nameće… Ozakonjenje objekata kako direktno tako i indirektno utiče na “propadanje-ozdravljenje” naše posustale građevinsko-arhitektonske struke poslednjih 25 – 30 godina.
Povod da ponovo govorimo o ozakonjenju objekata, su poslednja saopštenja Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture na temu ozakonjenja objekata. Ministarstvo svakako Ozakonjenje definiše kao proces koji je započet 27.11.2015. godine kada je stupio na snagu važeći Zakon o ozakonjenju objekata i rešavanje ovog pitanja deli u tri faze.
Koje su to tri faze u procesu ozakonjenja objekata?
Prva faza, podrazumevala je popis svih nezakonito izgrađenih objekata na teritoriji Republike Srbije. Nako okončanja ove faze (period od godinu dana) prvi put imamo podatke i formiranu bazu Nezakonito izgrađenih objekata (trenutno 2.004.932 nezakonitih objekata, od ovog broja 974.048 stambenih objekata)
U drugoj fazi, nakon popisa (period od godinu dana) građevinska inspekcija donosi rešenja o rušenju na osnovu koga je otpočet postupak ozakonjenja za 895.336 nezakonitih objekata.
Važno je napomenuti da veliki broj rešenja glasi na NN lica iz razloga što je veliki broj objekata u vlasništvu lica koja ne borave na teritoriji Republike Srbije (dijaspora) i manji broj lica koja nisu želela da potpišu popisni list.
U momentu kada pišem ovaj tekst, započinje treća faza u realizaciji rešavanja ovog kompleksnog pitanja. Treća faza podrazumeva donošenje Rešenja o ozakonjenju od strane nadležnih opštinskih službi. Ova faza je najznačajnija, najkompleksnija i konačna faza u ozakonjenju objekata.
U prethodnim blog tekstovima vezanim za legalizaciju/ozakonjenje objekata uglavnom smo se bavili razjašnjenjem neki pitanja i načina za realizaciju samog postupka ozakonjenja.
U prvom blog tekstu, govorili smo o tome zašto je važno uključiti se u proces ozakonjenja objekata.
Drugi blog tekstu bavi se pitanjem, koji sve objekti podležu ozakonjenju? I što je najvažnije, koji objekti ne podležu procesu ozakonjenja objekata.
U trećem blog tekstu pričali smo o tome kakava je uloga satelitskog snimka u procesu ozakonjenja objekata.
Ovoga puta bavićemo se sledećim pitanjima…
Koji su ciljevi Ozakonjenja objekata?
Zašto je Važno da se ovaj process realizuje?
- Postupak je sada jednostavniji, brži, efikasniji i jeftiniji.
- Cilj je da svi nezakoniti objekti budu ozakonjeni i vraćeni u legalne tokove.
- Vlasnicima objekata omogućava se upis u javnu knjigu, bolja tržišna vrednost nekretnine i stvara se mogućnost stavljanja objekta pod hipoteku u koliko je vlasniku neophodno.
- Povećanje javnih prihoda u jedinicama lokalne samouprave, kroz naplatu taksi za ozakonjenje i naplatu poreza na imovinu.
- Uspostavljanje svojinske evidencije na teritoriji Republike Srbije kao završne faze svojinske transformacije.
- Stvaranje uslova za prostorno planiranje i racionalno korišćenje građevinskog zemljišta.
- Povećanje javnih prihoda na nivou države kroz naplatu dela takse za ozakonjenje.
- Popis i evidencija svih nezakonito izgrađenih objekata i masovna procena vrednosti nepokretnosti na teritoriji Republike Srbije.
- Uređenje tržišta nekretninama.
Pored Zakona o ozakonjenju objekata, doprinos u realizaciji ovog problema ima i Zakon o planiranju i izgradnji koji je uvođenjem objedinjene procedure (elektronsko vođenje dokumentacije, elektronsko izdavanje akata za građenje) višestruko smanjio vreme izdavanja građevinskih dozvola. …(nekom drugom prilikom jedan blog post, a možda i više posvetiću i ovoj problematici).
Veoma je važno da vlasnici nezakonito izgrađenih objekata shvate srazmeru i veličinu ovog problema, jer pitanje nezakonitih objekata ima širi ekonomski uticaj na društvo, stanje nacionalne ekonomije i državni buđet.
Ako su vam neophodna dodatna pojašnjenja slobodno nas kontaktirajte telefonom 063/580-469, ili uputite pitanje na sledeću meil adresu: info@arhingreen.rs
Takođe upit za ponudu izrade neophodne dokumentacije za ozakonjenje i proveru statusa vašeg objekta u katastru možete poslati na meil: info@arhingreen.rs
Preuzmite besplatnu PDF ček listu tako što će te poslati poruku na naš meil:
info@arhingreen.rs sa nazankom “besplatan vodič za legalizaciju”
Autor teksta i urednik bloga: Nataša Komljenović dipl.inž.arh.