Nastavljamo seriju tematskih blogova posvećenih kompleksnom procesu pribavljanja građevinske dozvole
pod nazivom Neophodnost ili formalnost izrade Projekta za građevinsku dozvolu (PGD).
Podsećanja radi, u prethodnom blogu govorili smo o tome kako izabrati projektanta/projektante, šta sve čini neophodna dokumentacija i kako ne gubiti vreme u startu kada već imamo relevantne podatke (pre svega mislim na lokacijske uslove).
Od trenutka kada dobijete lokacijske uslove i prateću dokumentaciju (tehničke informacije javnih preduzeća) izuzetno je važno da dokumentaciju prosledite projektantima koje ste angažovali na izradi Projekta za građevinsku dozvolu (PGD).
Pod pretpostavkom da ste angažovali projektante za izradu
Projekta za građevinsku dozvolu (PGD) izuzetno je važno da im prosledite odgovarajuće podatke i informacije.
Ulazni podaci za izradu projekta čine:
- Lokacijski uslovi
- Tehnička informacija javnih preduzeća (vodovod i kanalizacija, struja, grejanje)
- Geodetski snimak
- Kopija plana
- List nepokretnosti
Podvući ću još jednom (pošto je ovo najčešća nedoumica svakog kome je neophodna projektna dokumentacija).
Projekat za građevinsku dozvolu (PGD) ne čini samo arhitektonski projekat.
Pošto ste angažovali projektante, prosledili ulazne podatke na redu je sam proces izrade projekta koji u zavisnosti od komleksnosti objekta zahteva vreme.
Ovoga puta nebih se bavila rokovima izrade (rastegljiv pojam 🙂 ), ali svakako ako insistirate da je rok izrade kraći od tri nedelje za manje zahtevne objekte (računajte da će te dobiti nekvalitetan i površan projekat).
Pitanje koordinacije među projektantim je uloga koja je uglavnom rezervisana za arhitektu (ali nije pravilo pogotovo ako su u pitanju inženjersko/instalatersko orjektisani projekti).
Zašto je to tako?
Arhitekta je izradio idejno rešenje/idejni projekat koji pretstavlja ulazni podatak za ostale projektante saradnike. Svi crteži, tehnički opis, numerička dokumentacija iz idejnog projekta daje smernice ostalim projektantima u definisanju njihovih rešenja.
Tokom samog procesa izrade projekta izuzetno je važna komunikacija među projektantima (ako su već radili zajedno na nekom projektu u toliko lakše, naravno nije pravilo). Pored uloge koordinacije među projektantima, koordinator bi trebao da vodi komunikaciju i na relaciji investitor-ostali projektanti.
U sledećem blogu zaokružićemo priču o Projektu za građevinsku dozvolu (PGD) i pojasnićemo šta je to tehnička kontrola projektne dokumentacije i Izvod iz projekta za građevinsku dozvolu.
Bonus za sve čitaoce, besplatan PDF vodič >>>
Autor teksta i urednik bloga: Nataša Komljenović dipl.inž.arh.
[…] radi, u prethodnom blogu govorili smo o ulaznim podacima za izradu projekta za građevinsku dozvolu i pitanjem koordinacije […]