GRADIMO BUDUĆNOST ZAJEDNO – VERA U BOLJU SUTRAŠNJICU
Međunarodni sajam građevinarstva
(SEEBBE 2015 South East Europe Belgrade Building Expo 2015)
je održan od 15-19 aprila 2015.godine pod pokroviteljstvom Ministarstva Građevinarstva, Saobraćaja i Infrastrukture Vlade Republike Srbije.
Tradicionalno najznačajnija manifestacija ove vrste u regionu.
Pored decenijske krize u građevinarstvu sajam je otvorio svoja vrata po 41. put i usmerio pažnju na promociju zemalja u regionu.
- Hale 3 i 3A bile su posvećene izlagačima koji se bave izolacionim materijalima (termo,hidro,zvučna izolacija, antikorozivna zaštita, materijali za završne radove).
- Hale 2A,2B,2C bile su posvećene izlagačima koji se bave (betonom, armaturom, betonskom galanterijom, mermerom, granitom, kamenom, keramičkim i granitnim pločicama, sanitarnom opremom i samitarnom galanterijom kao i uređajima za klimatizaciju i grejanje).
- Hala 1A bila je posvećena izlagačima (opeke, blokova, krovnih pokrivača, opreme za građevinske laboratorije, projektovanje, inženjering, rekonstrukcija, izgradnja i opremanje enterijera).
- Hale 1 kao centralni prostor dešavanja i Hala 4 bile su posvećene izlagačima (građevinske stolarije, staklenim fasadama, okovi i bravarija za stolariju, stepeništa, parketi lamperija, montažni objekti, stručne publikacije).
- Otvoreni prostor je tradicionalno rezervisan za izložbu građevinske mehanizacije, mašine i uređaji, građevinske konstrukcije i profili, skele, nosači i oplata, bazeni, saune i oprema).
Centralni događaj za mene je bilo predavanje „Revitalizacija arhitektonskih objekata primenom mera energetske sanacije na konkretnom primeru. Predlog projekta za finansiranje iz IPA fonda – instrument za pretpristupnu pomoć Evropske Unije“ predavač Marija Ilić dipl.inž.arh.
Predavanje je održano u organizaciji Inženjerske Komore Srbije – regionalni centar Beograd i regionalni odbori podsekcija diplomiranih inženjera arhitekture iz programa kontinuiranog permanentnog profesionalnog usavršavanja članova Inženjerske Komore Srbije program za 2015.godinu.
Predavač je jasno i sažeto preneo iskustva na pripremi projekta za rekonstrukciju i energetsku sanaciju Doma za negu starih Karaburma u Beogradu.
Ukratko iznete su sledeće informacije:
- Prvi i osnovni korak je energetski pregled objekta
- Primarna je energetska sanacija termičkog omotača zgrade, zamena stolarije i zamena kotla za grejanje
- Značajne uštede koje nastaju nakon sanacije (77% smanjenje potrošnje energenata)
- Cilj – finansiranje iz IPA fonda instrument za pretpristupnu pomoć Evropske Unije.
- Mogućnost dobijanja bespovratnih sredstava.
Zaključak:
U nadi za bolju budućnost koju jedino zajedno možemo ostvariti,
projekat arhitekte Marije Ilić. daje potsticaj i ostalim kolegama i uliva nadu da je period stagnacije iza nas.
Autor teksta i urednik bloga: Nataša Komljenović dipl.inž.arh.